märts
25

Ristil meenutati küüditatuidKersti Lipu

25.03.2022 Lääne Elu, Malle-Liisa Raigla

Täna möödus märtsiküüditamisest 73 aastat – kurba tähtpäeva võrdlesid kõik meenutajad praegu Ukrainas toimuvaga.

Risti mälestusmärgi juures olid traagilist sündmust meenutamas õpilased, kaitseliitlased, naiskodukaitsjad ja kõik valla osavallavanemad.

Kaitseliitlase Hardi Rehkalti hinnangul olid 73 aastat tagasi Eestis toimunud traagilised sündmused vaid murdosa kurjusest, mida meie idanaaber on suutnud aastasadade jooksul korda saata. „Vahet ei ole, milline tsaar Venemaal valitseb, milline on nende lipp – punane, sirp ja vasar, z-täht või on kartulimardika nahk. Mõtteviis on neil alati üks,” ütles Rehkalt. „Sündmused Ukrainas näitavad, et see mõtteviis ei ole kuhugi kadunud – kõik see kestab edasi.”

Lääne-Nigula vallavanem Aivar Riisalu tõi võrdluseks, et lõuna-Ukrainas on Venemaale küüditatud üle 400 000 inimese. „Ja seda 21. sajandil kaunis märtsikuus,” ütles Riisalu. Ta tuletas Risti koolilastele meelde, et kui sõjapõgenikud kooli tulevad, siis tuleb neid hoida. „Sest neil ei ole enam kodu,” lisas Riisalu.

Selleks, et juhtunust pilt ette saada, soovitas Riisalu enne magamaminekut silmad sulgeda ja kujutada end rongivagunis, jättes maha kõik, mis on. Ainult nii saab tema sõnul juhtunust ettekujutuse.

„Me ei tohi minevikku unustada, sest siis on meil tulevik,” ütles Riisalu.

24. märtsil 1949 allkirjastati käskkiri, mille alusel viidi 25. märtsil sunniviisiliselt kodudest Venemaale üle 20 000 inimese, kellest paljud ei jõudnud enam kunagi koju.


Malle-Liisa Raigla fotod Lääne-Elus


Kommentaarid puuduvad

Lisa kommentaar

Email again: